Festival Jedinečných detí a domáceho vzdelávania, spojený s 1. nosičským trhom

v Prešove

Čo nás oddiaľuje od šťastného rodičovstva?

Čo bráni našim deťom v prežívaní šťastného detstva?

Pre koho je vhodné domáce vzdelávanie a aké sú jeho výhody a nevýhody?

Chceš vedieť ako prežiť krásny, JEDINEČNÝ a ničím nenahraditeľný čas so svojimi deťmi?

Príď si o tomto všetkom vypočuť už 06.04.2019

Kde

SOŠ technická

Volgogradská 4776/1

Prešov

Kedy 

06.04.2019

Dieťa je dar, ktorý dostávame. Nestáva sa našim majetkom. Raz však nadíde deň, keď z hniezda vyletí a jeho detstvo nebudeme môcť vrátiť. Do tejto chvíle je však našou povinnosťou ukázať mu život, prežiť s ním všetky okamihy, či už príjemné ale aj nepríjemné. Urobiť jeho detstvo šťastným a naplneným. Urobiť z neho sebavedomú, spokojnú osobu so správnym kritickým myslením. Samozrejme by sme si mali uvedomiť, že na jeho život vplývame už od samotného počatia.
Preto buďme v role rodiča zodpovední, vnímaví, akceptujúci, milujúci...

Akí hostia Vás prevedú cez jednotlivé témy

Zuzka Roháčková
Zuzka Roháčková
Pôrod, šestonedelie, dojčenie... Beseda s certifikovanou dulou a laktačnou poradkyňou Zuzanou Roháčkovou.

Nie je jedno, aký bude váš pôrodný príbeh. Nie je jedno, aké budú prvé chvíle s vašim bábätkom. Nie je jedno, či vaše bábätko bude alebo nebude dojčené.

Mária Šelmeciová
Mária Šelmeciová
Vyštudovala som psychológiu a už na škole ma to ťahalo k poznatkom o detstve. Rada by som videla deti skutočne šťastné a naplnené a tak isto aj dospelých 😉 . Preto sa venujem sebarozvoju, samovzdelávaniu v oblasti rešpektujúcej výchovy a komunikácie a kontaktného rodičovstva.

Ako dospelí často zabúdame na dieťa v nás. To tvorivé, divoké stvorenie plné predstavivosti a najmä bytia TU A TERAZ. Príliš sa snažíme vpasovať do rôznych očakávaní, rolí, atď., až zabúdame na naše pravé Ja. Preto sa s vami rada zahrám a spolu sa pokúsime stráviť čas v prítomnosti, s ostatnými a so sebou.

Ľudmila Macejová
Ľudmila Macejová

Som obyčajná žena, matka a manželka, ktorá miluje výzvy a vo všetkom vidí príležitosti. Jednou takou príležitosťou bolo a stále je nosenie detí. Stala som sa certifikovanou poradkyňou nosenia, aby som mohla pomáhať ďalším matkám v prirodzenej starostlivosti o deti. Nosenie detí vnímam ako životný štýl, bezpečnú väzbu, slobodu a hlavne nekonečnú lásku. A práve nosenie ma priviedlo k ďalším možnostiam a príležitostiam, o ktorých sa raz dozviete niekde inde.

Ľudmila Andrejková
Ľudmila Andrejková

Jedinečná žena, manželka a matka dvoch synov. Som zakladateľkou spoločnosti Jedinečnosť, s. r. o., a mojou prioritou je venovať sa predovšetkým ženám, ich sebarozvoju a tomu, ako začať podnikať. Dôležitou témou sú pre mňa aj partnerské vzťahy a taktiež výchova detí. Som veľkou zástankyňou domáceho vzdelávania, a preto v tomto smere robím osvetu.

Monika Rišková
Monika Rišková

Som pedagóg s mnohoročnou praxou a zároveň matka štyroch detí. Škola, na ktorej v súčasnosti pracujem ako riaditeľka, poskytuje možnosť zapísať dieťa na individuálne vzdelávanie. Snažíme sa o ústretový prístup a metodickú podporu rodičom detí na domácom vzdelávaní. Dlhodobo sa tiež venujem práci so žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Prednášam laickej i odbornej verejnosti problematiku školskej úspešnosti v kontexte správneho neuromotorického vývinu detí. Som certifikovaný odborník na viaceré intervenčné programy a neurovývinové terapie napomáhajúce odstraňovaniu ťažkostí žiakov so ŠVVP. Mám skúsenosti s prácou garanta pre individuálne vzdelávanie. Pomáham tiež podpornej skupine rodičov detí s Downovým syndrómom.

Juraj Šimuraj Šimkovič
Juraj Šimuraj Šimkovič

Som učiteľ, spisovateľ a zakladateľ občianského združenia Cakumprásk. Garant projektu Otec, mama, poď mi čítať v spolupráci s Nadáciou Panta Rhei. Mentor projektu IAMbitious pre mladých z Trenčianskeho kraja. Najmä som nevyliečiteľný optimista, ktorý sa snaží o prepojenie sveta detí a svetu dospelých.

Naivná pedagogika z praxe: SPOLUPRÁCA S DEŤMI - cez krátky úvod o tomto novom pojme následne cielene otázky na rodičov, v ktorých sa zamyslia nad svojim konkrétnym dieťaťom, popremýšľajú nad jeho silnými, slabými stránkami, analýza seba a svojho času pre dieťa, ich spoločných zážitkov a pod.

 

Katka Paulišinová
Katka Paulišinová

Volám sa Katka Paulišinová a na základe vlastných skúseností a nadobudnutých poznatkov pomáham a ukazujem mamičkám ako zdravo a chutne pripraviť našim deťom hodnotné jedlo a uľahčiť im prácu pomocou konkrétneho návodu. Radím mamičkám, ako začať s príkrmami, ako pokračovať pri zostavovaní detského jedálnička a ako variť hodnotné jedlo, ktoré prospieva celej rodine. Vediem kurzy zdravého varenia a robím prednášky na tému detskej stravy. V mojej zbierke kníh sa nachádzajú publikácie rôzneho druhu, zdravotného či psychosomatického charakteru. Predovšetkým sa však snažím riadiť zdravým rozumom a akýmkoľvek chorobám predchádzať pokojným spôsobom života, hodnotným jedlom a pohybom.  Pestujeme vlastnú zeleninu bez postrekov, máme mini farmu a venujeme sa tiež pestovaniu a zbieraniu bylín. www.supermamky.sk

Juliana Pramuková a Veronika Palková
Juliana Pramuková a Veronika Palková

Ja, ako fyzioterapeutka a Veronika ako barefoot odborník, sme spoločne dospeli k tomu, že je veľmi dôležité robiť osvetu v oblasti zdravého obuvania detí, funkcie nohy, psychomotorickeho vývoja a celkovo vývoja detskej nôžky. A tak by sme aj túto besedu pri tejto zaujímavej príležitosti chceli venovať práve týmto témam a samozrejme určite nezabudneme spomenúť parametre, ktoré má spĺňať zdravá (nie len) detská obuv.

Mária Rašková
Mária Rašková

trojmama, fotografka, blogerka, nadšenkyňa montessori vzdelávania

Odkedy som sa rozhodla pre domáce vzdelávanie svojich detí, začalo sa aj naše vzdelávacie dobrodružstvo 🙂 Rada skúšam a inšpirujem sa rôznymi alternatívnymi spôsobmi vyučovania, no najviac ma oslovila komplexnosť a dôkladne premyslený systém montessori pedagogiky. Preto som ju vniesla aj do nášho domáceho učenia a rada sa podelím o naše skúsenosti s tým, ako aplikovať jej najdôležitejšie princípy do života bežnej domácnosti.

MODERÁTOR

Lukáš Jurko

 

Som herec, ktorý si žije svoj sen. 

PROGRAM

08:30 – 09:00 Registrácia

09:00 – 09:15 Privítanie a organizačné pokyny

09:15 – 10:00 Zuzana Roháčková – Návrat k prirodzenému pôrodu

10:15 – 11:00 Mária Šelmeciová – Hry pre život

11:15 – 12:00 Ľudmila Macejová – Nosenie detí ako životný štýl

12:00 – 13:00 Obed

13:00 – 13:25 Ľudmila Andrejková – Ako na domáce vzdelávanie

13:25 – 13:45 Monika Rišková – Prístup školy k domácemu vzdelávaniu

14:00 – 14:45 Juraj Šimuraj Šimkovič  - Naivná pedagogika z praxe

15:00 – 15:45 Katka Paulišinová - Domáce sladkosti bez výčitiek. (Ako vie cukor ovplyvňovať detský organizmus.)

16:00 -16:45  Juliana Pramuková  a Veronika Palková - Zdravé nohy - správna obuv

17:00 – 17:45 Mária Rašková – Montessori doma a v domácom vzdelávaní

18:00 – 18:45 Talk show s deťmi, ktoré sú v domácom vzdelávaní

 

 

Zmena programu je vyhradená.

 Aby ste si mohli užiť tento deň, pripravili sme program aj pre deti.

Andrea Urbašíková
Andrea Urbašíková
Animátorka

Andrea (Snehulienka) bola kedysi v mladosti šikanovaná rovesníkmi. Bola terčom posmechu, že v živote nič nedokáže. Rozhodla sa inak. Vyštudovala ekonomiku a psychológiu, tieto poznatky teraz pravidelne aplikuje aj pri organizovaní detských EVENTOV. "Milujem prácu s deťmi. Sú pre mňa zmyslom môjho života. Mojou víziou je, aby som im vytvorila tie najkrajšie farebné spomienky na detstvo rôznymi motivačno-zábavnými aktivitami či hrami a aby rozvíjali svoj talent a potenciál. Osobnosť človeka sa formuje práve v ranom veku. S deťmi pracujem už vyše 10 rokov a s nimi prežívam svoje druhé - krajšie detstvo."

Program budeme postupne dopĺňať. 

Zmena programu je vyhradená.

Jeden rodič s deťmi
12 Eur
vstup na festival
vstup na nosičský trh
animačný program pre deti
taška plná prekvapenia pre prvých 100 ľudí
jeden tombolový lístok
Vstup iba na nosičský trh
2 Eur
vstup na nosičský trh